10.4 C
Stockholm
söndag, april 27, 2025
HemHANDBOLLSäsongens andra seger för Skånelas damer

Säsongens andra seger för Skånelas damer

Publicerad:

Liknande artiklar

Tysk forward lämnar – Tjeckisk forward in

SILLY SEASON Det märkas att SDE:s damlag håller på...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter Sollentuna FK – Gefle IF FF

https://youtu.be/pB2refyDta8 Efter fyra matcher har Sollentuna FK inte funnit poängvägen....

NORRORTS–TV: Höjdpunkter IFK Stocksund – Karlbergs BK

https://youtu.be/Xw5Iu3pLPGE Under fredagskvällen spelade IFK Stocksund sin andra raka hemmamatch....

Täby FC blev utspelade av Thorengruppen – ”var bättre än oss i allt”

INNEBANDY Semifinalserien har påbörjats. Det blev inte den starten...

KLART: Sportchefen fortsätter i Brödernas/Väsby

SILLY SEASON Det var under märkliga förhållande som tidigare...

HANDBOLL Skånelas damer har haft en tuff inledning. En seger på de sju första omgångarna. Under söndagen bärgades säsongens andra triumf – slog HK Drott Halmstad i hemmaborgen Vikingahallen.

Det har varit en trög inledningen för Skånelas damer. En vinst, två oavgjorde och fyra förluster var facit inför omgång åtta. Motståndet, i hemmaborgen Vikingahallen, var anrika handbollsklubben HK Drott Halmstad.

–Drott är ett lag som söker mycket M6 och har oförutsägbara spelare som kan överraska med luriga skott och finter. Om vi har samma stabila försvar och samma lugn och bearbetning i anfallet så tror jag det ska gå vägen, sade högernian Sofia Kou Aune till hemsidan innan matchstart.

Det blev en jämn inledning av matchen, där lagen följdes åt målmässig den första kvarten. Sedan gjorde Skånela rycket och hade en fyramålsledning i halvtidsvilan – 11-7.

En ledning man aldrig släppte taget om. I stället drog man ifrån ännu mer och efter halva andra halvleken hade man komfortabla 20-14.

Det blev tillslut 29-20, där Anna Nygårds avslutade målskyttet. Laget tog där med sin andra seger för säsongen och återfinns på en åttonde plats, ovanför de negativa kvalplatserna.

FOTO: Timo Peter Grönlund/Arkiv

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com