3.9 C
Stockholm
söndag, februari 23, 2025
HemHockeyettan - herrVallentuna har en teoretisk chans att spela playoff

Vallentuna har en teoretisk chans att spela playoff

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC tappade poäng – halkande ner en placering

INNEBANDY Täby FC lyckades inte fullt ut med sin...

Vallentuna har fortsatt problem på bortaplan

HOCKEY Bortaplan är inte Vallentunas grej. I onsdagskväll var...

KLART: Målskytt lämnar BSK-dam

SILLY SEASON Bollstanäs SK var länge inblandade i racet...

Tidigare IFK Österåkermålvakt drar på sig Täby FK-tröjan

SILLY SEASON Täby FK:s herrtrupp börjar ta form. Flera...

HOCKEY Experterna totalsågade Vallentuna inför starten av allettan. Nu har dem delvis fått rätt. Men det finns en mikroskopisk chans att få spela vidare i ett kommande playoff-spel.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”block” ihc_mb_who=”unreg” ihc_mb_template=”3″ ]

Vallentuna har varit lite av ett slaglag i allettan norra. Fram tills bortamatchen mot Östersund, som spelades under onsdagen, hade laget inkasserat nio poäng, tre vinster. Med denna poängskörd ligger man sist i tabellen med samma poäng som Kirunagänget men med sämre målskillnad.

Det är tre poängupp till den sista playoffplatsen, som innehavs av Teg. Poängmarginalen blev oförändrad efter att man spelat mot Östersunds.

Utvisningarna fällde Vallentuna

Östersundslaget, som vill ha en så bra tabellplacering som möjligt, lade in sin högre växeln under andra perioden. Man gick från en 1-0-ledningen till en 4-0-ledningen efter bara tio minuters spel. Lägg där till att samtliga mål kom när Vallentuna hade spelare utvisade.

I tredje tänds dock ett litet hopp att plocka poäng Andreas Paulsson gjorde först 4-1 och en stund senare satte Marcus Andersson 4-2. Man gjorde ytterligare försök, plockade ut målvakten Alexander Jirhage, att komma närmre. Det misslyckades och Östersund satte 5-2 i tom kasse.

Finns chans till playoff

Att Vallentuna nu får spela vidare efter den 19 februari är minimala. Men chansen finns.

Då är det vinst i dem två sista – borta mot både Väsby och Hudiksvall, samtidigt som Teg inte plockar mer än två poäng och Kiruna får högst ta fem av sex poäng.

[/ihc-hide-content]

Inte plusmedlem?

Bli det idag och läs allt på sajten samt se alla livesändningar

39 KR första månaden därefter 69 kr – ingen bindningstid!

Swisha till 123 577 09 12 (skriv er mailadress)

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com