-0.3 C
Stockholm
söndag, april 27, 2025
HemSSL - daminnebandyÄnnu har inga permitterats i Täby FC

Ännu har inga permitterats i Täby FC

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC blev utspelade av Thorengruppen – ”var bättre än oss i allt”

INNEBANDY Semifinalserien har påbörjats. Det blev inte den starten...

KLART: Sportchefen fortsätter i Brödernas/Väsby

SILLY SEASON Det var under märkliga förhållande som tidigare...

Annandag Påsks fotboll i siffror

Det har spelas fotboll under annandag påsk. Nedan ser...

Fotbollssäsongen har inlett i moll för Sollentuna FK

FOTBOLL Sollentuna FK har en del att fundera över....

Påskdagens matcher i siffror

Det var en tuff påskdag för lokalfotbollen. Nedan finner...

INNEBANDY Innebandysäsongen ställdes in utan slutspel, final och kvalspel. I och med Coronaviruspandemin så blir det ekonomiska bakslag hos föreningarna. Nu permitteras idrottsspelare som har ersättning. Vissa har dock valt att sänka ersättningen på egen begäran, för att hjälpa klubben. För Täby FC:s del har man hittills inte behövt ta till den åtgärden.
I dagsläget, vad jag vet, har vi inga permitterade spelare, säger Täby FC:s klubbchef Janne Engwall.

Företagen går på knäna rent ekonomiskt. Flertalet har korttidspermitterats eller varslats. Så är det även inom sportens värld också. Elitklubbarna går samma linje som företagen. Spelare blir permitterade för att klubben ska sänka sina kostnader så mycket man bara kan. I vissa fall har spelarna själva valt att sänka sina löner för att hjälpa klubbens ekonomiska situation.

Innebandysäsongen är över utan slutspel, finalen och kval. Men även inom denna idrotten ser föreningarna över sin ekonomiska situation. Täby FC, som hamnade på en sjätteplats i SSL för damer när säsongen avslutades, kommer ta upp denna frågan när styrelsens samlas.
– Vi har styrelsemöte varje månad och det ska vi ha denna veckan. Där kommer vi med all säkerhet ta upp frågan om Coronaviruset och den ekonomiska situationen, säger Täby FC:s klubbchef Janne Engwall som inte har några uppgifter om permitterade spelare för deras SSL-lag, utan hänvisar till klubbens sportchef, Robin Andersson.

–I dagsläget, vad jag vet, har vi inga permitterade spelare. Men där har vår sportchef betydligt bättre koll än vad jag har.

Norrortssporten har försökt få tag i sportchefen utan att lyckas.

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com