5 C
Stockholm
söndag, februari 23, 2025
HemISHOCKEYVäsby inleder allettan med en tripp till Blekinge

Väsby inleder allettan med en tripp till Blekinge

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC tappade poäng – halkande ner en placering

INNEBANDY Täby FC lyckades inte fullt ut med sin...

Vallentuna har fortsatt problem på bortaplan

HOCKEY Bortaplan är inte Vallentunas grej. I onsdagskväll var...

KLART: Målskytt lämnar BSK-dam

SILLY SEASON Bollstanäs SK var länge inblandade i racet...

Tidigare IFK Österåkermålvakt drar på sig Täby FK-tröjan

SILLY SEASON Täby FK:s herrtrupp börjar ta form. Flera...

HOCKEY Efter en tredje plats i grundserien hamnade Väsby i allettan södra. Nu blir det resor till södra delen av Sverige. Första stoppet blir Blekinge – närmare bestämt Karlskrona.

De hårda orden mellan Väsby och Karlskrona har varit i farten sedan våren 2020. Efter att allt blivit avblåst när Coronapandemin härjade fick Väsby aldrig chansen att spela sig upp till hockeyallsvenskan, i ett kval, efter seger både i grundserien, allettan samt hockeyettanfinalen.

Men efter en tid fick Väsby höra att Karlskrona kunde bli tvångsdegraderade till hockeyettan på grund av ekonomiska skäl. Något som blev faktum i slutet av juli. I media skrevs det en hel del och klubbarnas ordväxling trappades upp en aning om situationen.

Drygt en och en halv säsong senare ska lagen nu mötas i seriesammanhang. Väsby har efter att blivit trea i hockeyettans östra tabell – hamnat i Allettan södra. Denna tjuvstartar just med matchen mellan Karlskrona och Väsby den 4 december.

FOTO: skärmdump swehockey.se
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com