5 C
Stockholm
söndag, februari 23, 2025
HemISHOCKEYNorrlandsresor – inget för Vallentuna Hockey

Norrlandsresor – inget för Vallentuna Hockey

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC tappade poäng – halkande ner en placering

INNEBANDY Täby FC lyckades inte fullt ut med sin...

Vallentuna har fortsatt problem på bortaplan

HOCKEY Bortaplan är inte Vallentunas grej. I onsdagskväll var...

KLART: Målskytt lämnar BSK-dam

SILLY SEASON Bollstanäs SK var länge inblandade i racet...

Tidigare IFK Österåkermålvakt drar på sig Täby FK-tröjan

SILLY SEASON Täby FK:s herrtrupp börjar ta form. Flera...

HOCKEY Vallentuna Hockey verkar ha hamnat i fel grupp. Norrlandsresor verkar inte vara deras favoritresemål. Matcherna mot Vännäs och Teg blev det bara en poäng in på kontot.

Något är det som inte stämmer. Vårserien har börjat som grundserien slutade för Vallentuna Hockey – ett fåtal poäng.

I de två första matcherna, där Sundsvall och Örnsköldsvik var motståndare, plockade man tre av sex möjliga poäng. När man åkte upp på en mindre norrlandsresa skulle färden hemåt inte vara speciellt rolig.

I matchen mot Vännäs hamnade laget i ett 3-1 underläge och det blev tillslut att kliva av med en 5-2 förlust efter att ha försökt komma ikapp med att plocka ut målvakten i tredje.

Det blev ett litet steg framåt, eller om man så vill i rätt riktning, när man plockade en poäng mot Teg, där matchen avgjordes med straffdrama.

Nu får Vallentunagänget en välbehövlig vila och chansen att ladda om batterierna när man tar sig an Kiruna IF den 8 januari och förhoppningsvis är norrlandsresan något mer trivsam.

FOTO: skärmdump swehockey.se
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com