7.9 C
Stockholm
tisdag, april 1, 2025
HemISHOCKEYSuddenseger igen för Wings – firar jul och nyår som serieledare

Suddenseger igen för Wings – firar jul och nyår som serieledare

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC chanslösa på Gotland

INNEBANDY Med 1–0 i matcher i ryggen var det...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter från IFK Stocksund – AFC Eskilstuna

https://youtu.be/M-T9_Tc9fy4?si=XpeRERw_HyuHQPMp IFK Stocksund fick en mardrömsstart med två insläppta på...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter från Sollentuna FK:s seriepremiär

https://youtu.be/_hl2GL5M_xM?si=Z-BCJPPBABb-wt0G Sollentuna FK fick åka ifrån Södertälje och seriepremiären 2025...

NORRORTS-TV: Höjdpunkterna från FC Arlandas seriepremiär

https://youtu.be/OCAzmcZm1gk?si=GGafWYxz1_rk42yS FC Arlanda var nära att plocka poäng mot Örebro/Syrianska....

Sollentuna nollade mot toppfavoriterna

FOTBOLL Sollentuna FK var inte ens nära. Toppfavoriterna, Nordic...

HOCKEY Wingsforwarden Isak Salqvist har prickat formen till vårserien. Lördagsmatchen mot Teg var han framme och satte avgörande målet i sudden. Under söndagseftermiddagen, mot Vännäs, skulle han kliva fram på nytt och dra på sig matchhjältedräkte.

Från att ha varit rejäl uppförsbacke under grundserien för Wings, har laget nu en fått en kraftig nedförsbacke och i stort sett allt går lagets väg just nu.

Två raka segra på hemmaplan, där man hade rena målkalaset i tredje perioden med totalt 10 mål. I de två bortamatcherna som avverkades i helgen, och var sista innan jul-nyårsledighet, blev det även här jubel i omklädningsrummet efteråt.

Det var speciellt en som fick dra på sig matchhjältedräkten i båda matcherna – Isak Salqvist.

Han gjorde nämligen det avgörandet målet mot Teg – i sudden. Och han nöjde sig inte där. För dagen efter gjorde han både första och sista målet, även detta i sudden, mot Vännäs.

Wings åkte hem från norrland med 4 av totalt 6 möjliga poäng och får därmed fria sin jul och nyår som serieledare i den norra vårserien – nästa match för Wings är den 9 januari då man på nytt drar norr över – match mot Kiruna IF.

FOTO: Wings Facebooksida

FOTO: Skärmdump swehockey.se
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com