7.9 C
Stockholm
tisdag, april 1, 2025
HemSILLY SEASON - ISHOCKEYAVSLÖJAR: VHF-kapten pausar hockeykarriären – ”Skridskorna ligger kvar i trunken”

AVSLÖJAR: VHF-kapten pausar hockeykarriären – ”Skridskorna ligger kvar i trunken”

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC chanslösa på Gotland

INNEBANDY Med 1–0 i matcher i ryggen var det...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter från IFK Stocksund – AFC Eskilstuna

https://youtu.be/M-T9_Tc9fy4?si=XpeRERw_HyuHQPMp IFK Stocksund fick en mardrömsstart med två insläppta på...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter från Sollentuna FK:s seriepremiär

https://youtu.be/_hl2GL5M_xM?si=Z-BCJPPBABb-wt0G Sollentuna FK fick åka ifrån Södertälje och seriepremiären 2025...

NORRORTS-TV: Höjdpunkterna från FC Arlandas seriepremiär

https://youtu.be/OCAzmcZm1gk?si=GGafWYxz1_rk42yS FC Arlanda var nära att plocka poäng mot Örebro/Syrianska....

Sollentuna nollade mot toppfavoriterna

FOTBOLL Sollentuna FK var inte ens nära. Toppfavoriterna, Nordic...

HOCKEY Försäsongen har inletts för Vallentuna Hockey. Men laget gör det utan trotjänaren tillika lagkaptenen Marcus Andersson som pausar hockeykarriärren.
– De ligger kvar i trunken, men inte på hyllan riktigt än, skriver Marcus Andersson i ett meddelande till norrortssporten.

Ryktet hade nått Norrortssporten att Vallentuna Hockeys lagkapten Marcus Andersson skulle lagt skridskorna på hyllan. Vilket i så fall innebär ett stort tapp för klubben inför kommande säsong.
– Skridskorna ligger kvar i trunken för tillfället, men inte på hyllan riktigt än, skriver Marcus Andersson i ett meddelande till norrortssporten.

Marcus Andersson kom till Vallentuna säsong 2015/16. Då blev det 31 matcher och han stod för 11 mål och 16 assist. Sedan dess har han varit Vallentuna trogen och hans bästa säsong var 2018/19 då han gjorde 41 poäng (19+22) på 38 matcher. Under fyra säsonger har han burit ”C”:et på bröstet.

Resa och jobba på distans

Nu väntar andra äventyr som gör att Andersson kommer tillfälligt pausa hockey.
– Nu i höst har jag och tjejen fått möjligheten att resa och jobba på distans, så vi kände att vi ville ta chansen och testa detta. Pröva något nytt. Tillbaka i Stockholm i mitten av november och då blir det troligen spel igen om jag känner mig själv rätt (men vi börjar med att fokusera på resan). Tycker fortfarande att hockeyn är väldigt rolig och givande och säsongen är ju fortfarande ung då.

Är det Vallentuna som gäller när du är tillbaka?
– Trivs grymt bra i Vallentuna och känner mycket för klubben, så det är förstås huvudalternativet. Men sedan ska man ju som vanligt få ihop allt med jobb och det privata, och det bygger ju dessutom på att klubben vill ha mig tillbaka!

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com