7.8 C
Stockholm
tisdag, april 22, 2025
HemSILLY SEASON - ISHOCKEYVäsbys poängkung förra säsongen klar för seriekonkurrenten

Väsbys poängkung förra säsongen klar för seriekonkurrenten

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC blev utspelade av Thorengruppen – ”var bättre än oss i allt”

INNEBANDY Semifinalserien har påbörjats. Det blev inte den starten...

KLART: Sportchefen fortsätter i Brödernas/Väsby

SILLY SEASON Det var under märkliga förhållande som tidigare...

Annandag Påsks fotboll i siffror

Det har spelas fotboll under annandag påsk. Nedan ser...

Fotbollssäsongen har inlett i moll för Sollentuna FK

FOTBOLL Sollentuna FK har en del att fundera över....

Påskdagens matcher i siffror

Det var en tuff påskdag för lokalfotbollen. Nedan finner...

SILLY SEASON Det har pågått ett ”sillysnack” om vart Väsbys poängkung förra säsongen ska spela. I dag slog en ”hockeybomb” ner där Väsbys seriekonkurrenter går ut med nyheten.

Förra säsongens poängkung i hockeyettan, Henrik Rommel, var påväg mot ett hockeyäventyr i Danmark. Något gick snett och idag slog en hockeyettanbomb ner att 28-årige centern signerat med Segeltorp.

–Han var nära att sajna med en klubb i Danmark för några veckor sedan, men det sprack i sista stund. Då ringde Victor Andersson (forwarden som spelat i allsvenskan och Hockeyettan senaste tio säsongerna och ifjol var lagkamrat med Rommel i Väsby) mig och sa typ att ”Rommel är ledig, vill du att vi ska träffas?”. Vi hade ett par möten och jag presenterade sedan detta för sportchefen (Jörgen Winborg) och, tja, på den vägen är det, säger Segeltorps tränare Mikael Österblom till hockeyettan om hur de första kontakterna gjordes och tillägger:

– Det känns nästan overkligt att han ska spela med oss nu, han är ju sin kanske bästa ålder och har rimligen många fina år kvar.

Rommels kontakt sträcker sig under grundserien 2022.

– Han har till högre divison och det ska han förstås ha. Men han kan inte lämna för spel i annan klubb i Hockeyettan. Vi hoppas såklart han är med hela säsongen, men det gäller 2022 ut till att börja med, säger Österblom.

FOTO: Mikael Einarsson/Väsby Hockey

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com