7.9 C
Stockholm
tisdag, april 1, 2025
HemISHOCKEYSDE vaskade fram femte kvartsfinalen

SDE vaskade fram femte kvartsfinalen

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC chanslösa på Gotland

INNEBANDY Med 1–0 i matcher i ryggen var det...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter från IFK Stocksund – AFC Eskilstuna

https://youtu.be/M-T9_Tc9fy4?si=XpeRERw_HyuHQPMp IFK Stocksund fick en mardrömsstart med två insläppta på...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter från Sollentuna FK:s seriepremiär

https://youtu.be/_hl2GL5M_xM?si=Z-BCJPPBABb-wt0G Sollentuna FK fick åka ifrån Södertälje och seriepremiären 2025...

NORRORTS-TV: Höjdpunkterna från FC Arlandas seriepremiär

https://youtu.be/OCAzmcZm1gk?si=GGafWYxz1_rk42yS FC Arlanda var nära att plocka poäng mot Örebro/Syrianska....

Sollentuna nollade mot toppfavoriterna

FOTBOLL Sollentuna FK var inte ens nära. Toppfavoriterna, Nordic...

HOCKEY Modo hade två matchbollar och kunde ta sig till semifinal. Men SDE ville annat och på hemmais skulle laget stå som segrar med 3–2 och 3–0. En direkt avgörande match ska spelas uppe i Örnsköldsvik.

Modo såg ut som att kunna relativt enkelt ta sig vidare till semifinal. SDE fick slita hårt men utdelningen kom aldrig riktigt. När matchserien vände nedåt mot Stockholm var det en 2–0 ledningen för ångermanlänningarna.

I hemmaborgen, Enebybergs Ishall, var det ett helt nytt SDE som klev ut. Pucken studsade deras väg och efter söndagsmatchen, som startade vid lunchtid, hade man reducerat till 2–1 i matchserien. Och drygt 24 timmar senare var det dags på nytt. Med mycket energi och medvind kunde SDE även vinna fjärde kvartsfinalen, där SDE målvakten Kassidy Sauvé fick hålla målnollan.

Femte kvartsfinalen spelas onsdag 26 februari i Örnsköldsvik.

FOTO: Patric Gill

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com