10.9 C
Stockholm
fredag, april 18, 2025
HemFOTBOLLBerg-och dalbane- inledning för IFK Österåker

Berg-och dalbane- inledning för IFK Österåker

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC räddade en matchboll – De Gysser matchhjälte

INNEBANDY Täby FC har ett tufft utgångsläge för att...

Söndagens fotboll i siffror

Här kommer söndagens fotbollsmatcher i siffror. Nu har även...

Norrorts–TV: Höjdpunkter Vasalund – IFK Stocksund

https://youtu.be/kq3NJnd8jpc?si=QFEe6kjx4YUkvxRh IFK Stocksund har fortsatt problem att finna vinnarvägen. I...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter Team TG – FC Arlanda

https://youtu.be/ehzyYps4Nag?si=TgTVl_I7NAXetXEK I nykomlingsmötet uppe Umeå, Team TG mot FC Arlanda,...

Tufft läge för Täby FC – en mirakelkur behövs

INNEBANDY Det är först till tre vunna matcher som...

FOTBOLL Fyra inspelade poäng – två förluster, ett kryss och en seger. Det är säsongsinledningen för IFK Österåker. Kryssmatchen fick man i helgen mot Märsta IK.

Det har varit som en berg – och dalbana för IFK Österåker. Säsongsinledningen i division 3 norra Svealand har innan omgång fyra, mot Märsta IK, sett ut enligt följande, förlust – Seger – förlust.

I helgen, söndag, drog man för att möta Märsta IK i säsongens tredje bortamatch. Det skulle inte bli mycket till match – i alla fall inte målmässigt. Matchen slutade nämligen 0-0 och det gör att Österåkarna har nu fyra inspelade poäng och är precis över det negativa kvalstrecket.

 

FOTO/ARKIV: Timo Peter Grönlund

Kenneth Andersson
kenneth@norrortssporten.se

TWITTER: @Norrortssporten


MATCHFAKTA:
Märsta IK – IFK Österåker 0-0 (0-0)

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com