6.9 C
Stockholm
fredag, april 11, 2025
HemISHOCKEYWings har tappat spåret – formtrenden pekar nedåt

Wings har tappat spåret – formtrenden pekar nedåt

Publicerad:

Liknande artiklar

Två centrar och en back lämnar SDE

SILLY SEASON Bygget till kommande säsong fortsätter. Det kommer...

Söndagens fotbollsmatcher i siffror

FOTBOLL Det har varit en hel del glädje och...

Tränaren lämnar Brödernas/Väsby

SILLY SEASON Brödernas/Väsbys säsong tog slut för drygt en...

Lokalfotbollens matcher i siffror

FOTBOLL Nu har det dragit igång. Fotbollssäsongen 2025 och...

HOCKEY Det som gick av bara farten har nu stannat upp. Wings hade hittat sätt att vinna matcher – nu är laget i en rejäl formsvacka.

Något är det som inte stämmer för Märstas hockeystolthet Wings. Sett till de senaste matcherna har laget inkasserat tre stycken uddamålsförluster. Poängmässigt har det bara blivit en till antalet.

Därför var bortamatchen mot Köping en måstematch för Märstagänget. Men det gick inte denna gången heller. Även om man vinner skotten i matchen, 25-32, så fick man inte in pucken mer än en gång. Köping lyckades hitta luckor hos Wingskeepern Marcus Nygren tre gånger och resultatet blev 3-1.
–Jobbig uppförsbacke, men killarna slet verkligen och pressade Köping, skriver klubben på sin facebooksida.

Förlusten och de nya poängtappen för Wings, som fortfarande är serieledare, gör att Lindlöven, Teg och Vallentuna närmar sig. Dessutom har Wings fler spelade matcher än dessa lag.
– Nu dröjer det 2 veckor innan vi spelar de sista 2 matcherna borta mot Sundsvall och Örnsköldsvik.

FOTO: Wings officiella facebooksida

FOTO: skärmdump swehockey.se
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com