7.7 C
Stockholm
fredag, april 11, 2025
HemINNEBANDYAckers straffdrama – jublet stannade tillfälligt upp

Ackers straffdrama – jublet stannade tillfälligt upp

Publicerad:

Liknande artiklar

Två centrar och en back lämnar SDE

SILLY SEASON Bygget till kommande säsong fortsätter. Det kommer...

Söndagens fotbollsmatcher i siffror

FOTBOLL Det har varit en hel del glädje och...

Tränaren lämnar Brödernas/Väsby

SILLY SEASON Brödernas/Väsbys säsong tog slut för drygt en...

Lokalfotbollens matcher i siffror

FOTBOLL Nu har det dragit igång. Fotbollssäsongen 2025 och...

INNEBANDY Nykomlingar Åkersberga IBF jagar en slutspelsplats. I hemmamatchen mot IBK Lund, som också vill ha en slutspelsplats, blev det straffdramatik och Balzanos segervrål upphörde tillfälligt.

Det är nog inte många av innebandyexperterna som trodde att nykomlingarna Åkersberga, när fyra omgångar återstår av grundserien, skulle vara med och göra upp om en slutspelsplats.

I helgen var det en så kallad sexpoängsmatch när IBK Lund kom på besök. Åkersberga tog ledningen med första periodens enda mål. Bara 1:35 in i mittperioden gjorde laget även 2–0. Men när perioden var över klev lagen in i omklädningsrummet med likaläge, 3–3.

När matchklockan passerat åtta minuter, 8:25 för att vara exakt, gjorde gästerna ledningsmålet, 3–4. Det såg ut som att resultatet skulle stå sig.

Då klev Therese Gustafsson fram och med 16 sekunder kvar satte hon 4–4. efter en mållös förlängning skulle matchen avgöras på straffar. Lund missade sin och då klev Isabel Balzano fram och gjorde allt rätt. Men hennes segerjubel höll på att komma av sig, då domaren ändrade sitt först. Efter lite konferens mellan domarna och båda lagkaptenerna så kunde Åkersberga andas ut och jubla ytterligare en gång, då laget fått bonuspoängen.

FOTO: Keith Rönnberg

FOTO: Skärmdump innebandy.se
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com