10.4 C
Stockholm
söndag, april 27, 2025
HemISHOCKEYBrödernas/Väsby hakar på Hudiksvall i toppen

Brödernas/Väsby hakar på Hudiksvall i toppen

Publicerad:

Liknande artiklar

Tysk forward lämnar – Tjeckisk forward in

SILLY SEASON Det märkas att SDE:s damlag håller på...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter Sollentuna FK – Gefle IF FF

https://youtu.be/pB2refyDta8 Efter fyra matcher har Sollentuna FK inte funnit poängvägen....

NORRORTS–TV: Höjdpunkter IFK Stocksund – Karlbergs BK

https://youtu.be/Xw5Iu3pLPGE Under fredagskvällen spelade IFK Stocksund sin andra raka hemmamatch....

Täby FC blev utspelade av Thorengruppen – ”var bättre än oss i allt”

INNEBANDY Semifinalserien har påbörjats. Det blev inte den starten...

KLART: Sportchefen fortsätter i Brödernas/Väsby

SILLY SEASON Det var under märkliga förhållande som tidigare...

HOCKEY Bördernas/Väsby fortsätter plocka poäng och hakar på Hudiksvall i toppen av tabellen.

Väsbygänget spelade två matcher i hemmaborgen mot norrlandslagen Boden och Piteå under helgen.

Mot förstnämnda laget skulle det bli en tvåmålsseger, 6–4, där sista målet gjordes i tom bur.

– Första fyrtio minuterna var exakt hur vi vill se ut och spela. Sista tjugo är det väldigt mycket utvisningar och det förstör. Men vi är starka och håller undan och nu är det fokus på imorgon och mot matchen mot Piteå, säger tränare André Smulter efter matchen till klubbens hemsida.

Söndagens match, mindre än 24 timmar efter lördagsmatchen, blev en rysare. Piteå skulle bli en svår nöt att knäcka. Det slutade med en uddamålsseger, 3–2. I det stora hela är lagets tränare nöjda med den gångna veckan.

–Skön avslutning på veckan som betyder nio poäng på kontot. Mycket som är positivt i vårt spel och det är tydligt att vi tar kliv hela tiden och blir bättre och bättre. Framför allt är jag nöjd med arbetsinsatsen vi står för och det är tydligt för mig att vårt spel kuggar i på ett helt annat sätt när vi jobbar så hårt som vi gör. Framför allt så är det våran forecheck som gör att vi trycker ner motståndet i många och långa stunder av matcherna, säger en nöjd tränare i form av Jesper Kemi.

FOTO: Mikael Einarsson Nisser

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com